Hypertenzia má rôzne, aj nevinné príznaky

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je pomerne vážny zdravotný problém, ktorého závažnosť si uvedomuje len málokto. Predstavuje totiž záťaž na srdce, ktoré v dôsledku rýchleho toku krvi musí pracovať rýchlejšie. Tento fakt teda znamená, že si na tlakomeri môžete namerať vyššie hodnoty, ako sú tie odporúčané 120 na 90. Mať hodnoty jemne nad alebo jemne pod, prípadne si namerať vysoký krvný tlak zriedkavo ešte neznamená, že máte chronickú hypertenziu. Je totiž mnoho faktorov, ktoré môžu tieto hodnoty ovplyvniť len dočasne. A aj o tom vám v tomto príspevku povieme. Rovnako sa dozviete, ako možno tento problém liečiť, ako mu predísť a prečo liečbu určite nepodceňovať. Predstavme si najprv, aké má hypertenzia príznaky.

fonendoskop so srdcomČo táto diagnóza predstavuje pre pacienta?

Hypertenzia znamená, že človek, ktorý ňou trpí má problematické cievy, čo vyúsťuje do rýchlejších odoziev srdca. Nevhodná strava, nápoje, životný štýl, sedavé zamestnanie, stres, rozčuľovanie, ale samozrejme aj dedičnosť majú vplyv na to, že postupne dochádza k zužovaniu a zanášaniu ciev. Tým, že sa zužujú dochádza k tomu, že krv začína prúdiť rýchlejšie ako obvykle. Na to srdce reaguje tak, že krv pumpuje rýchlejšie, čo má za následok aj zrýchlený tep.

Pacienti s hypertenziou sú predmetom neustáleho pozorovania už po desaťročia a typické pre ňu sú tieto príznaky. Búšenie srdca, tlak v hrudi, bolesť hlavy, rýchle unavenie a vyčerpanie, začervenanie, dýchavičnosť, nadmerné potenie, slabá fyzická kondícia, opuchy členkov a tváre. Hypertenzia sa však môže prejaviť aj zmenou zraku či občasným zmeravením prstov. Príznakov je určite viac, tieto sú však najčastejšie a pomocou nich a samozrejme aj pozorovaním hodnôt z tlakomera sa dá diagnóza určiť presnejšie. Taktiež neznamená, že pokiaľ máte hypertenziu, musia sa u vás prejaviť všetky tieto prejavy. Opäť to závisí od štádia ochorenia. Táto diagnóza má viacero foriem, niektoré sú ľahšie, iné ťažšie, no aj tá najnerizikovejšia vie bez liečby narobiť veľa škody.

Preto je predovšetkým dôležité stanoviť vhodnú liečbu, ktorú vie najlepšie určiť odborník a teda lekár. V rámci nej nejde len o tabletky a lieky na predpis, ale aj o zmenu stravovacieho režimu.

Liečba hypertenzie je pomerne široká

Mnohí si neuvedomujú, že lieky a tabletky od lekára nie sú jedinou možnosťou liečby tejto diagnózy. Veľa môžete urobiť aj mimo nich, aj keď práve tieto liečivá, ktorá vám špeciálne predpísal doktor, majú za úlohu podporovať cievy a srdce a ubrať mu jeho vysokú záťaž. Mimo liekov na predpis si môžete zohnať aj lieky bez predpisu, napr. aj v podobe prírodných kvapiek, ktoré vedia mnohokrát znížiť aj zriedkavo vyskočený vysoký tlak. S prírodnými prípravkami neriskujete až také vedľajšie účinky ako pri chemických liekoch. Závisí to hlavne od zložiek, na ktoré ste alergický a rovnako je dôležité rešpektovať dávkovanie, pretože aj prírodnými liekmi sa je možné predávkovať.

Hypertenziu možno liečiť a vysoký tlak znížiť aj inou prirodzenejšou cestou, nielen liekmi na predpis či bez neho. Veľmi dôležitou zložkou liečby je aj zmena životného štýlu a stravovania. Ak máte sedavé zamestnanie a neaktívny pohyb života, podporte svoje srdce a vyberte sa každý deň na prechádzku, prípadne si doprajte jemné kardiocvičenie. Okrem toho je veľmi dôležité zo stravy vylúčiť mastné, vyprážané a údené jedlá, obmedziť soľ a sladké jedlá a nápoje. Na hypertenziu negatívne vplýva aj kofeín, alkohol a fajčenie, preto je nutné vylúčiť aj tieto zložky, ak patria k vášmu bežnému životnému štýlu. Konzumujte viac ovocia a zeleniny, ktoré v sebe ukrývajú vitamíny prospešné pre činnosť ciev a srdca. Vhodné sú napríklad jablká, hrušky, cvikla, orechy, probiotické mliečne výrobky, ryby atď.

Prečo toto ochorenie nenechávať napospas osudu? pohar cerveneho vina

Pokiaľ viete, že hypertenzia je vašou súčasťou možno aj vďaka tomu, že vám ju stanovil lekár alebo vďaka tomu, že ju máte v genetických predpokladoch, je dôležité spustiť liečbu. Ak sa ešte tento problém neprejavil, jeho príchod môžete oddialiť vhodnými výživovými doplnkami, zdravím stravovaním a životným štýlom. Ak ale ignorujete každé štádium tohto ochorenia, hrozia vám oveľa horšie následky. Neliečená hypertenzia môže viesť k upchatiu až pretrhnutiu ciev, čo môže znemožniť funkciu obličiek a trvalo poškodiť zrak. Okrem iného hrozí aj amputácia končatín, srdcová a mozgová príhoda či mŕtvica, a teda aj smrť.

Keď vysoký tlak nie je diagnóza a nemusíte ho okamžite znížiť…

V niektorých prípadoch si môžete namerať vysoký tlak, no ešte no neznamená, že ide o ochorenie. Zvýšený tlak si môžete namerať napr. po náročných fyzických alebo psychických situáciách, v strese, po požití kofeínu, príliš sladkých jedál a nápojov atď. Ako náhle sa ale dostanete do pokoja, tlak sa zvykne znížiť bez toho, aby ste to riešili liekmi alebo inými špeciálnymi metódami. Aby sa vám tento dočasný stav nevyvinul v chronický, je vhodné sa takýmto situáciám a hlavne stresu vyhýbať. Okrem iného môžete vyskúšať aj špeciálne tabletky bez predpisu, akými sú aj výživové doplnky.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *